Wycieczka w Góry Świętokrzyskie

27 maja 2022 r. (po zakończonych egzaminach)klasa 8b pod opieką pp. Beaty Braun, Rafała Lacha i księdza Piotra Turka wybrała się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie.

Najpierw uczniowie zwiedzili Osadę Neologiczną w miejscowości Kopiec koło Ujazdu. Dowiedzieli się różnych ciekawych informacji, na przykład o zajęciach ludności, obejrzeli zrekonstruowane chaty, zasadzone rośliny i żywe zwierzęta.

Następnie klasa zobaczyła ruiny zamku Krzyżtopór.

Kolejnym punktem wycieczki było sanktuarium Kałków Godów. Znajduje się tam eksponowany w specjalnej amfiteatralnej sali obraz ,,Polonia'', przedstawiający 400 czołowych osobistości z historii Polski. Uczniowie obejrzeliruchomą Panoramę Świętokrzyską, kościół ze słynącym łaskami obrazem Matki Bożej Bolesnej, kamienne stacje drogi krzyżowej oraz Golgotę(budowlę liczącą 33 m wysokości i 5 kondygnacji) a nawet mini zoo.

Potem klasa zwiedziła Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Ekspozycjawewnątrz pałacyku wiernie oddaje układ pokoi i ich wyposażenia z czasów zamieszkiwania w nim rodziny noblisty.

Na koniec uczniowie udali się do zamku w Chęcinach, miejsca uroczystych uczt na cześć królów i królowych, wojennych zawieruch czy też tygodniowych jarmarków. Wyjazd dostarczył niezapomnianych przeżyć. Dobry humor dopisywałprzez całą drogę.

Karina Jagiełło