Plener malarski

20 maja 2026 roku Góra Motyczna na chwilę zamieniła się w wielką, otwartą pracownię pod gołym niebem. Odbył się tu wojewódzki plener malarski „W barwach podkarpackiej wsi”, zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Stanisława Mroczki w Górze Motycznej, pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty oraz Wójta Gminy Żyraków, przy wsparciu Centrum Kultury i Promocji w Żyrakowie i Gminnej Biblioteki Publicznej w Żyrakowie.

Wydarzenie zgromadziło ponad 160 uczestników – uczniów, nauczycieli, rodziców oraz zaproszonych gości, a także przedstawicieli instytucji kultury, samorządu, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Kurator Oświaty w Rzeszowie Piotr Zych, wójtowie Gminy Żyraków Marek Rączka i Grzegorz Reguła, kierownik Galerii Sztuki w Dębicy Ryszard Kucab, metodyk plastyków Małgorzata Kusz. 

Po uroczystym otwarciu uczestnicy rozeszli się do wyznaczonych miejsc plenerowych, gdzie przez kilka godzin krajobraz wsi stawał się płótnem, a światło, cisza i kolory natury – najważniejszymi współtwórcami powstających prac. W plenerze wzięły  udział uczennice naszej szkoły: Julita Nowak z kl. 2d, Hanna Pietraszewska z kl. 3d, Martyna Wiater z kl. 5e, Marina Kopera z kl. 6c, Milena Ligęzka z kl. 7f, Maja Matłok z kl. 7f i Anna Król z kl. 7f.

Komisja Konkursowa po obejrzeniu i ocenie prac wykonanych podczas pleneru wyłoniła laureatów konkursu zgodnie z przyjętymi kryteriami oceny w trzech kategoriach wiekowych.

W kategorii klasy 7-8 nagrodzono trzy uczennice z naszej szkoły:

I miejsce - Maja Matłok, kl. 7f, Anna Król, kl. 7f

II miejsce - Milena Ligęzka, kl. 7f.

29 maja 2026 r. o godz. 12.00 w Galerii Sztuki MOK odbył się uroczysty poplenerowy wernisaż prac malarskich. Podczas wernisażu zaprezentowano prace powstałe podczas Wojewódzkiego Pleneru Malarskiego „W barwach podkarpackiej wsi”, w tym dzieła nagrodzone oraz zakwalifikowane do wystawy poplenerowej. Nagrody wręczyli Kurator Oświaty w Rzeszowie Piotr Zych, wójtowie Gminy Żyraków Marek Rączka i Grzegorz Reguła oraz Katarzyna Radzik ambasador pleneru.

Opiekun artystyczny Anna Pyrchla