Wycieczka do Rymanowa i Rudawki Rymanowskiej

Wszystko pakowaliśmy nocą: picie, apteczkę z pomocą,
Suchy prowiant, coś na głowę, telefony komórkowe,
Plastry i jałową watkę i do okularów szmatkę,
Placek mamy ze śliwkami, wszystko mamy więc ruszamy!

Cóż przyroda wokół dzika no wiec mamy przewodnika,
Ma być bezpiecznie i ślicznie nakręcamy się lirycznie
Nie schodzimy więc ze szlaku, spożywamy na biwaku,
Podziwiamy gór tych cuda i chłoniemy co się uda…”

21 września klasa 5E i 6A odwiedziła Hutę Szkła „Sabina” w Rymanowie, gdzie pan Henryk Rysz wprowadzał uczniów w tajniki pracy hutnika i zaprezentował, jak z bryłki gorącego szkła można przy pomocy odpowiednich narzędzi i wyobraźni artystycznej stworzyć nie tylko szklane kwiaty, wazony czy  figurki zwierząt, ale prawdziwe dzieła sztuki.

Następnie uczniowie udali się do Pastwisk, gdzie w Regionalnym Centrum Pamięci Kardynała Karola Wojtyły poznawali historię jego pobytów w Beskidzie Niskim. Zwiedzili również  Izbę Pamięci porucznika Františka Josefa Geislera, gdzie zapoznali się nie tylko z historią walk na tym terenie, ale również z historią syna porucznika, który przez lata poszukiwał jego grobu.

Z Pastwisk uczniowie udali się do Rudawki Rymanowskiej, gdzie zachwyciła ich ściana Olzy i przełom Wisłoka. Odnaleźli słynny wodospad - ulubione miejsce kardynała Karola Wojtyły, gdzie zaopatrywał się w wodę źródlaną i gdzie powstał wiersz „Źródło”. Odwiedzili również domek Wandy Półtawskiej oraz miejsce, gdzie zimą powstają słynne „lodospady”.  Po eksploracji lasu, rzeki oraz skał,  wchłonięciu ogromnej dawki jodu, udali się na posiłek do Ośrodka Wypoczynkowego Rudawka Rymanowska. Tam korzystali z tężni solankowej, baseniku solankowego, boiska i placu zabaw.

Po zregenerowaniu sił odwiedzili jeszcze jedną „perełkę” Beskidu Niskiego: wodospad „Wisłoczek” oraz studencką bazę namiotową.

Danuta Skiba