Biblioteka poleca

czyli nowości w bibliotece szkolnej zakupione w ramach  NPRCz 2.0:

• seria komiksów o Kajku i Kokoszu
  • seria komiksów o Asteriksie i Obeliksie
  • seria komiksów o Kaczorze Donaldzie
  • Wojenna Odyseja Antka Srebrnego

Dlaczego warto czytać komiksy?

1.      Bo to sensowna rozrywka.

Każdy ma czasem potrzebę zabicia czasu i obcowania z niewymagającą rozrywką. Komiksy idealnie się do tego nadają. Nie zabierają dużej ilości czasu, a w dodatku niosą za sobą mądre treści.

2.      Bo są nie tylko dla dzieci.

Na szczęście coraz mniej ludzi uważa, że czytanie komiksów jest zajęciem infantylnym. Są komiksy dla młodszych i starszych czytelników. Często dotyczą poważnych tematów.

3.      Bo komiksy to więcej niż goście w rajtuzach.

Ludzie lubią wrzucać wszystkie komiksy do worka bajek o superbohaterach. Tymczasem istnieje wiele wspaniałych komiksów, których nie warto przekreślać tylko dlatego, że nie wiemy o ich istnieniu. Komiksy poświęcane są najróżniejszym tematom i grupom odbiorców.

4.      Bo znajdziesz tam bohaterów filmów i seriali.

Komiksy stały się częścią popkulturowego mainstreamu. Możesz nawet nie wiedzieć, że dany film lub serial powstał na podstawie komiksu. Inspirują twórców filmowych od dziesięcioleci, a adaptacje biją rekordy popularności.

5.      Bo rozwijają wyobraźnię.

Niektórzy stwierdzą, że jest przeciwnie, ponieważ komiksy podają jak na tacy gotowe sceny. To nieprawda. Kadry komiksowe zawierają jedynie wycinek historii. Istotą jej atmosfery często jest aura tajemnicy. Całą resztę musimy sobie wyobrazić, znając jedynie elementy wyglądu bohaterów czy scenografii.

6.      Bo zajmują mniej czasu.

Czytanie komiksu to idealna forma spędzania np. przejazdu autobusem lub metrem albo kilku przerw w szkole. Komiksy są z reguły krótsze od tradycyjnych książek i szybciej się je czyta. Łatwo też wrócić do czytania, odnajdując odpowiedni fragment.

7.      Bo są ciekawe graficznie.

Książki ocenia się po treści. Komiksy sytuują się na styku dwóch dziedzin sztuki: literatury i sztuk plastycznych. Wybieramy je także pod względem wartości graficznej.

8.      Bo pomagają w nauce języków.

Czytanie komiksów w obcych językach to dobry sposób na ich naukę. Jeżeli nie znasz języka biegle, zrozumienie długiej książki będzie trudne. Komiks złożony m. in.  z ilustracji i  krótkich komunikatów, przeczytasz z przyjemnością.

9.      Bo przekonują do czytania.

Jest wielu ludzi, którzy od komiksów zaczynają swoją przygodę z czytaniem innych form literackich. To także świetna promocja książek wśród dzieci, którym jeszcze trudno poradzić sobie z długim, ciągłym tekstem.

(Źródło: „Wszystko dla Szkoły”)