Rozstrzygnięto dębickie dyktando – Serwis informacyjny Miasta Dębica

Statuetki Mistrza Ortografii odebrali zwycięzcy tegorocznego konkursu Dębickie Dyktando 2024. Gośćmi specjalnymi wydarzenia, które odbyło się 8 marca 2024r. w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego byli Józef Lipień jeden z patronów roku 2024 w Dębicy wraz z małżonką Bogusławą.

W tegorocznym dyktandzie wzięło udział ponad 60 osób, a wśród nich uczniowie dębickich szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedstawiciele samorządów i jednostek miejskich.

Tradycyjnie, autorkami dyktanda były nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 2. W tym roku jego treść nawiązywała do historii igrzysk olimpijskich oraz sukcesów sportowych Kazimierza i Józefa Lipieniów, którzy decyzją Rady Miejskiej w Dębicy zostali patronami 2024 roku.

Największe trudności w tekście pt. „Dzieje olimpiad w skrócie wyłożone, czyli co każdy dębiczanin o igrzyskach wiedzieć powinien” sprawiła pisownia wielkich liter w nazwach własnych odznaczeń i medali. Problematyczne okazały się także takie słowa jak: zhardziały, milkł czy Montreal.

Nagrody mistrzom ortografii wręczył gość honorowy Józef Lipień oraz burmistrz Mariusz Szewczyk.

W kategorii szkoły podstawowe III miejsce zajęła Karolina Piotrowska – SP 5 w Dębicy.

Źródło: Serwis informacyjny Miasta Dębica - Rozstrzygnięto dębickie dyktando (debica.pl)